Samolot zasilany wyłącznie energią słoneczną wylądował w Abu Dhabi.

    Udało się. Solar Impulse 2 (SI2) zakończył swoją pionierską misję przelotu dookoła Świata i bezpiecznie wylądował w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ostatni etap lotu to licząca 2694 km trasa z Kairu do Abu Dhabi. Pokonanie tego odcinka zajęło SI2 2 dni i 37 minut, a aby tego dokonać zużyto 917,9 kWh czystej energii słonecznej.

    Lot rozpoczął się w marcu 2014 roku w Dubaju. Dystans 43 109, które SI2 pokonał w tym czasie, został podzielony na 17 odcinków. Nie obyło się bez drobnych problemów technicznych. Jeden z najdłuższych i najtrudniejszych etapów tj. przelot z Japonii na Hawaje zaskutkował uszkodzeniem akumulatora. Pomimo tego groźnego zdarzenia SI2 dotarł i zgodnie z planem bezpiecznie wylądował na wyspach Oceanu Spokojnego. Awaria baterii uziemiła SI 2 na prawie rok. Całość misji jednak zakończyła się sukcesem 26.07.2016.

    Samolot leciał pod hasłem: Przyszłość jest czysta (ang. Future is clean). Zawansowana technologia, dzięki której zdołano pokonać ponad 40 000 km bez kropli paliwa może dawać nadzieję, że hasło misji to nie tylko pusty frazes, a rzeczywistość najbliższych lat.

Zapraszamy na film z lądowania w Abu Dhabi:

Źródło:

http://www.solarimpulse.com/

Foto:

http://www.aerobcn.com/