magazyn energii

Niemcy zamienią kopalnie w ogromny magazyn energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł.

Magazyn energii w byłej kopalni – alternatywa dla akumulatorów

OZE są super. Pozyskują energię w sposób bezemisyjny, praktycznie bez szkód dla środowiska i zdrowia. Z całą pewnością są przyszłością energetyki. Jednak ich podstawową bolączką jest niestabilność pracy. Dotyczy to w szczególności energii pozyskiwanej z wiatru i Słońca. Mówiąc krótko – kiedy wieje lub świeci to energię mamy, a jak cisza lub ciemno to już nie. Na luksus tak głębokiej symbiozy z naturą obecna cywilizacja, oparta o energię na żądanie, nie może sobie pozwolić. Dlatego wysiłki naukowców nie ustają w poszukiwaniu efektownych i wielkoskalowych magazynów energii.

Kopalnia Prospel – Haniel, mieszcząca się w Nadrenii Północnej Westfalii, zostanie przebudowana na ogromny magazyn energii pochodzącej ze źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych. Zasada działania tego systemu jest dość prosta i dobrze znana. Nie będzie to nic innego, jak elektrownia szczytowo-pompowa tyle, że w dość nietypowym położeniu. Na wierzchu ogromny zbiornik wody, a co za tym idzie energii potencjalnej. Pod ziemią system rur (razem 26 kilometrów) tworzący zbiornik dolny. Gdy w systemie elektroenergetycznym pojawi się nadmiar energii pochodzącej ze źródeł OZE, to woda z dolnego zbiornika będzie pompowana do góry. Natomiast w bezwietrzne, czy bezsłoneczne dni, albo w nocy – woda ze zbiornika górnego spływając pod ziemię napędzi turbiny i wygeneruje energię elektryczną dla nawet 400 000 domów. Proste i genialne.

W ten oto sposób kopalnie wciąż pozostaną ważną części systemu energetycznego. Tym razem jednak staną się gigantycznymi bateriami dla czystej, bezpiecznej i odnawialnej energii. Transformacja energetyczna jest tuż za rogiem.

Źródło: https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-03-17/german-coal-mine-to-be-reborn-as-giant-pumped-hydropower-battery

Foto: Wikimedia, Kopalnia Prosper Haniel