Nocą z piątku na sobotę rozpoczęły się Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janerio. Jednym z motywów przewodnich części artystycznej była ekologia i problem globalnego ocieplenia. Chcecie zobaczyć ten motyw w polskiej retransmisji? Cóż, możecie mieć problem.

Rio de Janerio 2016 czas zacząć

Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie, jeszcze przed rozpoczęciem zalała fala problemów. Afera dopingowa oraz kryzys polityczny i gospodarczy w Brazylii nie sprzyjają organizacji tak dużej imprezy sportowej. Ostatnie informacje prasowe o nienajlepszym przygotowaniu wioski olimpijskiej też nie tworzyły dobrego klimatu. Na ceremonię otwarcia wydano trzykrotnie mniej pieniędzy, niż przed czterema laty w Londynie. Jest to jednak artystyczne przedsięwzięcie, które bez względu na budżet, przyciąga przed telewizory miliony widzów na całym Świecie.

Ekologia, wylesianie, globalne ocieplenie…

Mimo skromnych nakładów finansowych widowisko mogło się podobać. Motywem przewodnim była tradycyjnie historia kraju gospodarza, ale również problemy związane z grabieżczą wobec środowiska naturalnego działalnością człowieka. W kulminacyjnym momencie, właściwie tuż przed defiladą reprezentacji narodowych, wyświetlono film o globalnym ociepleniu. Zobrazowano m.in. wykres przedstawiający wzrastającą na przestrzeni lat temperaturę, topniejące lodowce i zagrożone zalaniem miasta, w tym Rio de Janerio. Świadomy problemu widz, mógł być jednak co najmniej  zaskoczony komentarzem Przemysława Babiarza, który uznał, że nie do końca wiadomo czy człowiek wpływa na zmiany klimatu i że cześć naukowców winę zrzuca na Słońce. Chciałem dokładnie przywołać słowa tego popularnego dziennikarza sportowego. Tu jednak kolejne zaskoczenie…

Retransmisja prawie cała

W udostępnionej na stornach TVP Sport retransmisji z ceremonii otwarcia (stan na sobotę popołudniu) próżno szukać motywu globalnego ocieplenia. Tu link do okrojonej wersji:

http://sport.tvp.pl/rio/26457197/ceremonia-otwarcia-io-w-rio-de-janeiro-najwazniejsze-momenty

TVP pisze, że to najważniejsze momenty. Ale czy kulminacyjny moment i właściwie temat przewodni ceremonii nie jest najważniejszym momentem? Czy według TVP problem katastrofalnego w skutkach globalnego ocieplenia  nie jest wart uwagi i prezentacji? A może TVP chce chronić swoją gwiazdę, która nieopatrznie palnęła głupotę na wizji? A może w kraju smogiem i węglem płynącym, globalne ocieplenie jest na cenzurowanym?

Wiele pytań, mało odpowiedzi, jeden apel

Panie Przemysławie! Do Pana kierujemy nasz apel! Jest Pan znanym dziennikarzem i cieszy się Pan popularnością wśród wielu Polaków. Gwieździe Pana formatu po prostu nie wolno opowiadać głupot w tak ważnym dla Świata i cywilizacji ludzkiej temacie. Polecamy zapoznać się ze stanowiskiem nauki, i wziąć je sobie i do serca i do rozumu. W przeciwnym wypadku Igrzyska Olimpijskie 2016 zakończą się dla Pana złotym medalem w kategorii Klimatyczna Bzdura Roku. Na początek parę linków dla Pana:

http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-nie-ma-empirycznych-dowodow-na-antropogenicznosc-globalnego-ocieplenia-41

http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-globalne-ocieplenie-jest-powodowane-wzrostem-aktywnosci-slonecznej-3

Na zakończenie można jeszcze dodać, że na odnowionym stadionie Maracana działa sporej wielkości elektrownia fotowoltaiczna. O tym również nie zająknął się żaden z komentujących.

Foto: Morry Gash/AP

  • Marcin Mizgalski

    w pale się nie mieści 🙁